Старый 09.10.2011, 08:16   #1
Супер Модератор
Казачий генерал-лейтенант
 
Аватар для Valentin
 
Valentin вне форума

 
Регистрация: 25.06.2008
Адрес: Киев
Сообщений: 5,276
Вес репутации: 117 Valentin На взлёте

Награды пользователя:
За заслуги перед Форумом I Степени  За заслуги перед Форумом II степени  3000 сообщений на форуме  1500 сообщений на форуме  500 сообщений на форуме 
Всего наград: 5

По умолчанию Одеский отряд морской охраны

Історія охорони побережжя Одеської затоки нерозривно пов'язані з історією міста Одеса. Під час російсько-турецької війни 1787-91 рр., що оформила чергове протистояння двох імперій, побережжя Північного причорноморря опинилося в епіцентрі її подій. 14 вересня 1789 року загоном віце-адмірала Йосипа де Рібаса, за участю загону чорноморських козаків, була взята турецька фортеця Ені-Дунья (Хаджибей).

В кінці 1791 року було ухвалено рішення про створення на місці фортеці воєнізованого селища для матросів Середземноморської флотилії за проектом військового інженера Франца Деволана, а в серпні 1794 року, після корегування місцеположення майбутнього порту і міста (яке згодом отримало назву Одеса), відбулася їх закладка.

З самого початку Одеса проектувалася, будувалася і розвивалася як суто цивільне місто і торгівельний порт. Тому, Одеса була абсолютно не пристосована до оборони з боку моря. Всі функції контролю акваторії виконували кораблі Чорноморського флоту, а охорона побережжя здійснювалася козаками. У подальшому, для здійснення прикордонного нагляду в Одесі була створено окреме з'єднання – Одеську бригаду Окремого корпусу прикордонної варти.

11 грудня 1900 року в розпорядження Одеської бригади надійшов побудований на заводі Белино Фендерих прикордонний паровий крейсер “Коршун” (перший у Росії прикордонний корабель спеціальної побудови), що своїм вступом у лад поклав початок створення в Одесі морських прикордонних сил. До 1914 року, в Одесі базувалися як мінімум три великих прикордонних кораблі (крейсера “Коршун”, “Ястреб”, та яхта “Звездочка”), не враховуючи дрібних плавзасобів.

Події Жовтневої революції й Громадянська війна, що пішла за нею, внесли тимчасову дезорганізацію й у справі охорони кордону. Відзначалося, що в 1920 році із всіх чорноморських прикордонних крейсерів, технічно справними залишилися тільки “Ворон” та “Ястреб”.

Згідно наказу ДПУ від 02.01.23 року, був відтворений Одеський загін морських прикордонних суден, який увійшов до Чорноморської флотилії (з управлінням в м. Севастополі). Однак менш ніж через рік флотилія була розформована, особовий склад і плавзасоби перерозподілилися між чотирма окремими загонами суден кордонохорони Чорного моря, у т.ч. в 1-й Український загін суден кордонохорони у м. Одесі.

Наказом ДПУ УРСР від липня 1925 року у склад 19 Очаківського прикордонного загону був включений корабельний склад 1-го Українського загону суден. У той же рік, загін був переведений у м. Одесу та пізніше отримав нове найменування – 26 Одеський прикордонний загін (26 прикз).

У травні 1927 року на базі морських підрозділів Одеського прикордонного загону була утворена окружна моркордонбаза з дислокацією у м. Одесі, яка у січні 1934 року була переформована в загін суден у складі 26 прикз.

30 серпня 1940 року в м. Одесі був створений 1 Чорноморський загін прикордонних суден (1 ЧЗПС), у складі якого сконцентрували всі прикордонні правзасоби. Саме в такої якості, після чисельних перетворень, наша частина зустріла початок Великої Вітчизняної війни.

З початком Великої Вітчизняної війни, корабельний склад 1 ЧЗПС перейшов до оперативного підпорядкуваня, а потім організаційно був включений до складу Чорноморського флоту. Під час війни, особовий склад з’єднання став основою для створення 2 дивізіонів катерів Чорноморського флоту: 5 дивізіон СКА (командир капітан 3 рангу Кузнецов А.М., що був командиром 1 ЧЗПС), 6 дивізіон СКА (командир капітан-лейтенант Гнатенко Г.І., що був начальником штабу 2 дивізіону 1 ЧЗПС).

На протязі Великої Вітчизняної війни, моряки-прикордонники Одеського з’єднання морприкордонохорони проявили багаточисельні приклади мужності та відваги. Вітчизна високо оцінила їх ратний подвиг своїми орденами та медалями, а троє з них були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу: командир 6 Червонопра*****го Керченського дивізіону капітан 3 рангу Гнатенко Григорій Іванович (з 22.01.44 року); командир бригади бронекатерів Дунайської військової флотилії кап. 3 рангу Державін Павло Іванович (з 22.01.44 року); командир відділення мінерів СКА-065 (ПК-125) ст. 2 ст. Куроп’ятніков Григорій Олександрович (з 24.07.43 року). За проявлені заслуги, воїнську доблесть та героїзм, бувший прикордонний катер 1 ЧЗПСа ПК-125 (СКА-065) був перетворений у “Гвардійський” (Наказ Наркома ВМФ № 263 від 25.07.43 року).

У 1944 році після визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників, на базі переданих кораблів і катерів зі складу ВМФ, був тимчасово відновлений 1 ЧЗПС, а потім утворені окремі дивізіони сторожових кораблів у містах Одеса і Кілія. Через три роки дивізіони теж розформовуються, а пізніше знову відновлюються. Такий процес оргштатних змін продовжувався до 1960 року, коли після чергового розформування Одеського дівізіону на його базі була створена маневрова база у складі Балаклавського 34 ОДСК, який з часом отримав назву 5 Окрема бригада СКР ПВ КДБ при РМ УРСР.

У січні 1976 року на базі Одеської манбази утворюється 18 Окрема бригада прикордонних кораблів (18 ОБПСКР) з Кілійським дивізіоном катерів.

З отриманням Україною незалежності, з’єднання продовжило охороняти ділянку вже суверенної держави. В 1992 році особовий склад присягнув на вірність народу України. На кораблях та катерах загону було піднято Державний прапор України.

20.08.93 року прикордонному кораблю ПСКР-720 пр.205П було надане власне ім’я “Павло Державін”.

У березні 1995 року пройшло переформування прикордонних частин гарнізону міста Одеси, у підсумку злиття 26 прикз та 18 ОБРПСКР був утворений 26 Морський прикордонний загін (26 мприкз).

12.08.95 року було надано власні назви ПСКР морських бригад ПВУ. Зокрема, кораблям, що базувалися в Одесі: ПСКР-648 – “Закарпаття”, ПСКР-650 – “Запорізька Січ”, ПСКР-652 – “Одеса”, ПСКР-709 – “Поділля”.

У 2000 році на базі дивізіонів ПСКР і ПСКА 26 мприкз, згідно з рішенням ДКК, утворено окрему бригаду, яка пізніше була перейменована у 1 Загін морської охорони.

1 листопада 2002 року, вперше частині вручено перехідний прапор Одеської обласної держадміністрації “Кращій військовій частині Південного напряму ПВ України”. 1 листопада 2009 року частині вдруге вручено перехідний прапор Одеської обласної держадміністрації “Кращій військовій частині Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України”, Прапор вручено за досягнуті успіхи в оперативно-службовій діяльності з охорони державного кордону України на підставі подання Військової Ради Південного напряму та розпорядженні Голови облдержадміністрації. Втретє, другий рік поспіль, перехідний прапор “Кращій військовій частині Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України” вручено командиру Одеського загону морської охорони капітану першого рангу Дукову Дмитру Федоровичу за підсумками оперативно-службової діяльності загону в 2010 році.
 
Ответить с цитированием
 
 
Ответ


Здесь присутствуют: 1 (пользователей: 0 , гостей: 1)
 
Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.

Быстрый переход


Часовой пояс GMT +3, время: 03:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot
По всем вопросам пишите по адресу: admin@scs.com.ua
Style designed by ®VietVBB-Team™. Best view in Opera, FireFox and IE7